Polecamy

Seks oralny w ciąży

2014-03-15

Seks oralny jest nie tylko doskonałym substytutem seksu dopochwowego. Wiele par preferuje ten rodzaj bliskości, woli go od innych. Czy jest seks oralny również w pełni bezpieczny dla kobiet ciężarnych?


Generalnie, jeśli chodzi o seks oralny, to nie ma większych powodów do zmartwień. Kobieta ciężarna może sobie pozwalać na taką przyjemność! Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach. Zawsze podczas tego typu aktywności istnieje możliwość wprowadzenia nieodpowiednich drobnoustrojów do pochwy.

 

Problem może pojawić się w przypadku podejrzenia u partnera choroby przenoszonej drogą płciową. Kobieta znajdująca się w monogamicznym związku nie powinna się tym przejmować. Nie ma wielkiej różnicy między seksem oralnym, a zwykłą wymianą płynów ustrojowych, następującą choćby podczas całowania.


Na temat seksu oralnego pojawia się wiele błędnych teorii. Przez pewien czas poruszano problem zagrożenia, jakie niesie wdmuchiwanie do pochwy kobiety ciężarnej powietrza. Miało się to przyczyniać podobno do zatorów w naczyniach krwionośnych, które podczas ciąży są rozszerzone. Zator może zaś skończyć się śmiercią kobiety, jak i dziecka. Teoretycznie takie ryzyko może istnieć. Jest jednak ono minimalne w praktyce. Mężczyzna musiałby to zapewne wiedzieć, jak skutecznie zrobić i robić to celowo.


Krąży też mit dotyczący połykania nasienia przez kobietę ciężarną. Nasienie ma rzekomo wywoływać skurcze. Wszystko za sprawą zawartej w nim oksytocyny, naturalnego hormonu przyspieszającego akcję porodową. W spermie jednak związek ten nie występuje. Jest to więc całkowitą nieprawdą, a kobieta może to wykonywać nadal.


Problem pojawia się jednak u pań zagrożonych wczesnym porodem. Powinny one bowiem unikać orgazmów. Orgazm, jak wiadomo, powoduje skurcze. Mogą one natomiast przyspieszyć akcję porodową. Jeżeli lekarz zaleci kobiecie powstrzymywanie się od współżycia warto upewnić się, czy dotyczy to wszelkiego rodzaju stymulacji. Ponadto, jeśli po orgazmie pojawiają się skurcze, są bolesne i trwają ponad godzinę, należy skonsultować się ze specjalistą.
 

Polecamy